Achievements

Olympic Trials European Championships
 2016 - Ceara Barber, Loulou Vos, Alfie Collins, Luke Spain 2000 - Paula Wood
2012 - Karley Mann, Francesca Marr, Sophie Wilson, Luke Spain 1999 - Paula Wood
 2000 - Jenny Hunter, Jenny Lyes 1998 - Paula Wood
  1997 - Paula Wood
   
World Championships European Short Course Championships
2001 - Paula Wood 2012 - Karley Mann
1998 - Paula Wood  
   
World Junior Championships European Junior Championships
2011 - Karley Mann 2016 - Loulou Vos
  2010 - Karley Mann (GOLD - GB Junior Record - 200m Back)
  2009 - Francesca Marr
  2008 - Francesca Marr
England Junior Internationals 1997 - Jenny Hunter, Sarah Lawrence
2017 - Ceara Barber 1996 - Jenny Hunter
2016 - Ceara Barber  
  European Youth Olympic Festival
  2017 Ceara Barber (GB)
  2013 Loulou Vos (Holland)
   


2017
British Championships Qualifers Loulou Vos, Jemima Hall, Ceara Barber, Leon Berchie, Luke Spain, Tom Flaherty    
       
National Arena League "B" Final      9th


2016
British Championships Qualifers Ceara Barber, Alfie Collins, Luke Spain, Loulou Vos    
National Arena League "A" Final      9th


2015
British Summer Nationals Jemima Hall 13/14 years: 200m Freestyle 6th
    13/14 years: 100m Freestyle 7th
    13/14 years: 400m Freestyle 6th
    13/14 years: 800m Freestyle  4th
  Melanie Hall 16 years: 800m Freestyle 4th
    16 years: 400m Individual Medley 9th
  Leon Berchie 17/18 years: 50m Freestyle 9th
  Alfie Collins  15 years: 400m Individual Medley 4th
   George Taplin             16 years: 200m Backstroke 6th
    16 years: 200m Freestyle 7th
  Loulou Vos 16 years: Open Water 4th
    16 years: 800m Freestyle 6th
  Loulou Vos, Jemima Hall, Melanie Hall, Lauren O'Connor 14/16 years: 4 X 200m Freestyle Relay  6th
English Summer Nationals Ceara Barber 13/14 years: 200m Freestyle 3rd
    13/14 years: 100m Freestyle 5th
London Arena League Premier Division     Champions


2014
British Senior Championships Alexandra Kaye Womens 200m Individual Medley 11th
  Leon Berchie 17/18 years: 200m Butterfly 12th
  Melanie Hall 15/16 years: 400m Individual Medley 6th
       
National Championships - Youth Alexandra Kaye 17/18 yrs: 200m Individual Medley Gold
    17/18 yrs: 400m Individual Medley Silver
  Leon Berchie 17/18 yrs: 100m Butterfly 10th
       
 National Championships - Age Groups George Taplin 14 years: 400m Freestyle Gold
    14 years: 1500m Freestyle Silver
    14 years: 200m Backstroke, 200m Freestyle Bronze x 2
    14 years: 100m Backstroke, 100m Freestyle 5th x 2
  Loulou Vos 14 years: Open Water Bronze
    14 years: 800m Freestyle 4th
    14 years: 400m Freestyle 9th
  Alfie Collins 13 years: 1500m Freestyle Gold
    13 years: Open Water, 400m Individual Medley 4th x 2
    13 years: 400m Freestyle 8th
    13 years: 200m Breaststroke 9th
  Rohan Vazirani 12 years: Open Water Bronze
  Brodie Judge 12 years: 100m Freestyle, 200m Freestyle, 100m Butterfly Gold x 3
    12 years: 200m Individual Medley  Bronze
    12 years: 200m Backstroke 5th
    12 years: 100m Backstroke 7th
  Jemima Hall 12 years: 200m Freestyle Bronze
    12 years: 400m Freestyle 4th
    12 years: 100m Freestyle 6th
    12 years: 400m Individual Medley, 800m Freestyle 7th x 2
    12 years: 200m Backstroke 8th
  Loulou Vos, Amy Grimshaw, Jemima Hall, Brodie Judge 12-14 years: Girls 4x100m Freestyle Relay 4th
    12-14 years: Girls 4x200m Freestyle Relay 6th
  Brodie Judge, Molly Thompson, Amy Grimshaw, Loulou Vos 12-14 years: Girls 4x100m Medley Relay 10th
National Championships - Age Groups     3rd Top Club
London Division 1 Arena League     Champions

2013
National Championships - Youth Alexandra Kaye 17/18yrs: 400m Individual Medley 4th
    17/18yrs: 200m Individual Medley 7th
  Lucas Navarro  17/18yrs: 200m Breaststroke 9th
  Adam Prunty  17/18yrs: 200m Backstroke 10th
       
 National Championships - Age Groups  Melanie Hall 14 years: 400m Individual Medley 7th
    14 years: 200m Butterfly 10th
    14 years: Open Water 8th
  George Taplin 13 years: 1500m Freestyle, 400m Freestyle, 200m Freestyle, 200m Backstroke, 100m Backstroke Gold x 5
    13 years: 400m Individual Medley Silver
    13 years: 200m Individual Medley Bronze
    13 years: 100m Freestyle 5th
  Loulou Vos 13 years: Open Water Bronze
    13 years: 200m Backstroke 6th 
    13 years: 400m Freestyle 9th
  Amy Grimshaw 13 years: 200m Individual Medley 4th
    13 years: 100m Butterfly 6th
  Alfie Collins 11/12yrs: 1500m Freestyle 4th
    11/12yrs: 400m Freestyle, 400m Individual Medley 5th x 2
    11/12yrs: 200m Butterfly 6th
    11/12yrs: 200m Breaststroke, 200m Individual Medley 7th x 2
    11/12yrs: 200m Freestyle 9th
  Molly Thompson 11/12yrs: 200m Breaststroke 4th
    11/12yrs: 100m Breaststroke 7th
  Brodie Judge 11/12yrs: 100m Backstroke 4th
    11/12yrs: 200m Backstroke 5th
  Loulou Vos, Amy Grimshaw, Lauren O'Connor, Brodie Judge 12-14yrs: Girls 4x100m Medley Relay 8th
       
Junior Arena League - National Final     2nd in Final

2012
British Championships - Olympic Trials Karley Mann 200m Backstroke Bronze
       
European Short Course Championship Karley Mann 200m Backstroke 6th
       
National Championships - Youth Karley Mann 17/18yrs: 200m Backstroke, 400m Individual Medley Gold x 2
    17/18yrs: 100m Backstroke, 200m Butterfly Silver x 2
    17/18yrs: 200m Individual Medley Bronze
  Alexandra Kaye 15/16yrs: 200m Individual Medley 7th
    15/16yrs: 400m Individual Medley 9th
  Karley Mann, Alexandra Kaye, Sarah Procter, Jaycee Sibley 17/18yrs: Girls 4x200m Freestyle Relay 8th
       
National Championships - Age Group Paige Mann 14yrs: 800m Freestyle 7th
  George Taplin 11/12yrs: 100m Backstroke Silver
    11/12yrs: 1500m Freestyle, 400m Freestyle, 400m Individual Medley, 200m Backstroke Bronze x 4
    11/12yrs: 100m Freestyle, 200m Freestyle 5th x 2
  Loulou Vos 11/12yrs: 800m Freestyle Bronze
    11/12yrs: 200m Freestyle 6th
    11/12yrs: 200m Backstroke 9th
  Amy Grimshaw 11/12yrs: 200m Individual Medley 6th
    11/12yrs: 100m Butterfly 7th
    11/12yrs: 100m Breaststroke 9th
Junior Arena League - National Final     2nd in Final

2011
British Senior Championships Karley Mann 200m Backstroke Bronze
    400m Individual Medley 5th
    100m Backstroke 7th
       
FINA World Junior Championships Karley Mann 200m Backstroke Bronze
       
National Championships - Youth Karley Mann 200m Backstroke 16-18 yrs Gold
    16/18yrs: 200m Individual Medley 4th
    16/18yrs: 100m Backstroke 5th
  Francesca Marr 16/18yrs: 100m Breaststroke  4th
    16/18yrs: 200m Breaststroke  5th
  Adam Prunty 15/16yrs: 200m Backstroke 10th
  Karley Mann, Francesca Marr, Sophie Wilson, Sarah Procter 16/18yrs: Girls 4x100m Medley Bronze
  Karley Mann, Francesca Marr, Sarah Procter, Sophie Wilson 16/18yrs: Girls 4x200m Freestyle 6th
       
National Championships - Age Groups Leon Berchie 14 years: 200m Butterfly 9th
  George Taplin 11 years: 100m Freestyle, 200m Freestyle Silver x 2
    11 years: 100m Backstroke, 400m Freestyle Bronze x 2
    11 years: 200m Backstroke, 200m Individual Medley, 400m Individual Medley 4th x 3
       
Junior Arena League - National Final     3rd in Final

2010
European Junior Championships, Helsinki Karley Mann 200m Backstroke Gold
    100m Backstroke Bronze
  Karley Mann (backstroke leg) Girls 4x100m Medley Relay Silver
       
British Record set in Helsinki Karley Mann 15 year old Girls 200m Backstroke  2.11.48
       
British Senior Championship Karley Mann 200m Backstroke 6th
       
National Championships - Youth Luke Spain 17/18yrs: 100m Breaststroke Bronze
  Francesca Marr 16/17yrs: 200m Breaststroke Silver
    16/17yrs 100m Breaststroke Bronze
  Sophie Wilson 16/17yrs: 200m Individual Medley 6th
  Karley Mann 14/15yrs: 200m Backstroke Gold
    14/15yrs: 100m Backstroke Silver
  Luke Spain 14/15yrs: 200m Individual Medley 5th
  Sarah Procter 14/15yrs: 200m Individual Medley 10th
  Karley Mann, Francesca Marr, Sophie Wilson, Sarah Procter (& Sarah Quinn in heats) 14-18yrs: Girls 4x100m Medley Relay Silver
  Karley Mann, Francesca Marr, Sophie Wilson, Sarah Procter 14-18yrs: Girls 4x200m Freestyle Relay 6th
  Karley Mann, Sophie Wilson, Francesca Marr, Sarah Procter 14-18yrs: Girls 4x100m Freestyle Relay 7th
       
National Championships - Age Groups George Prunty 12 years: 1500m Freestyle 8th
       
Junior Arena League - National Final     2nd in Final

2009
National Championships - Youth Francesca Marr 16/17yrs: 200m Breaststroke  Silver
    16/17yrs: 100m Breaststroke Bronze
    Open: 50m Breaststroke 8th
  Sophie Wilson 14/15yrs: 100m Butterfly, 400m Individual Medley 5th x 2
    14/15yrs: 200m Individual Medley 9th
  Karley Mann 14/15yrs: 200m Backstroke 5th
  Karley Mann, Francesca Marr, Sophie Willson, Sarah Quinn Open: Girls 4x100 Medley Relay 6th
       
Junior Arena League - National Final     6th in Final

2008 
National Championships - Age Groups Karley Mann 13 years: 200m Backstroke Bronze
    13 years: 200m Individual Medley 5th
    13 years:400m Individual Medley 7th
Junior Speedo League - National Final     6th in Final
London Interborough Finals     3rd in Final

2007
National Championships - Youth Francesca Marr 14/15yrs: 100m Breaststroke Silver
    14/15yrs: 200m Breaststroke 4th
National Championships - Age Groups Sophie Wilson 13 years: 100m Breaststroke Bronze
       
Junior Speedo League - National Final     7th in Final

2006
National Championships - Age Groups Francesca Marr 100m Breaststroke 13 yrs Bronze
    200m Breaststroke 13 yrs Bronze
  Kerys O'Sullivan 100m Butterfly 12 yrs Silver
    200m Butterfly 12 yrs Silver

2005
National Championships - Age Groups Francesca Marr 100m Breaststroke 12 yrs Gold
    200m Breaststroke 12 yrs Silver
  Kerys O'Sullivan 200m Medley 11 yrs Gold
    400m Medley 11yrs Silver
    100m Butterfly 11yrs Gold
    200m Butterfly 11yrs Gold
    100m Freestyle 11yrs Bronze
Junior Speedo League - National Final     7th in Final
London Interborough Finals     3rd

2004 
National Championships - Age Groups Daniel Page 200m Backstroke 12 yrs Silver
Junior Speedo League - National "B" Final     7th in B Final
London Interborough Finals     1st

2003
National Championships - Age Groups Richard Flemming Medley Team 11-14yrs Gold
    Freestyle Team 11-14yrs Silver
  Melanie Quinn Medley Team 11-13yrs Bronze
Junior Speedo League - National "B" Final     3rd in "B" Final

2001
National Championships - Age Groups Nigel Tse & Steven Cater Medley Relay 14yrs Silver
National Championships - Youth Paula Wood 5km Open Water Gold
  Pip Spibey   Bronze
World Championships Paula Wood 5km Open Water 11th
    10km Open Water 11th

2000
National Championships - Age Groups Nigel Tse 100 Freestyle 13yrs Silver
  Georgina Heyn 100 Breaststroke 16 yrs Bronze
    50 Freestyle 16 yrs Bronze
    Relay Teams, 16 yrs Silver & Bronze
Olympic Trials Jenny Hunter & Jenny Lyes   Finalist
       
National Championships - Youth Paula Wood 5km Open Water Gold
European Championships Paula Wood 5km Open Water 16th
European Cup Series Paula Wood Open Water Silver

1999
National Championships - Age Groups Jenny Lyes   Gold
  Jodie Cain   Gold
National Championships - Youth Paula Wood 5km Open Water Gold
European Championships Paula Wood 5km Open Water 15th
Speedo League National Final     7th

1998
World Championships Paula Wood 5km Open Water 20th
National Championships -  Age Groups Jenny Hunter   Gold
  Jenny Lyes   Gold
Jnr National Championships Cherie Albertson   Gold
European Championships Paula Wood 5km Open Water 15th
Speedo League National Final     Finalists

1997
National Championships - Age Groups Jenny Hunter 400 Freestyle Gold
    800 Freestyle Gold
  Sarah Lawrence 100 Breaststroke Gold
    200 Breaststroke Gold
       
       
Jnr National Championships Jenny Hunter 800 Freestyle Gold
Snr National Championships Paula Wood 5km Open Water Gold
European Jnr Championships Jenny Hunter   GB Team Finalist
  Sarah Lawrence   GB Team Finalist
European Snr Championships Paula Wood   7th

1996
National Championships - Age Groups Jenny Hunter 400 Freestyle 14yrs Gold
    800 Freestyle 14yrs Gold
  Sarah Lawrence 100 Breaststroke 13yrs Gold
European Jnr Championships Jenny Hunter Freestyle Relay Silver
    400 Freestyle 12th
    800 Freestyle 9th
Speedo League National Final     7th

1995
European Youth Games - GB Team Sarah Lawrence 200m Breaststroke Gold
  Jenny Hunter 400m Freestyle Gold
  Paula Wood 800m Freestyle Gold
National Championships - Age Groups Mark Heath Event not known Bronze
  Chrissey Winchcomb 400m Freestyle Silver
  Hillingdon Team   8th overall
Speedo League National Final Hillingdon Team   6th overall

1994
National Championships - Age Groups      
  Sarah Lawrence 12 years: 100m Breaststroke Gold
  Jenny Hunter 12 years: 400m Freestyle Bronze
©2017 Hillingdon Swimming Club | Disclaimer | Cookies | Sitemap | Website Design by Bluewave Web Solutions